MAŁOPOLSKA ZACHODNIA / Z wizytą u artystów i aniołów / W sercu UNESCO

  • Dystans: 18.4 km
  • Poziom: średni

Wycieczka rowerowa „W sercu UNESCO”

Lanckorona - ul. Legionistów - Brody - Kalwaria Zebrzydowska (Dróżki) – Bugaj – Zakrzów (dwór Senator) – Stronie – Skawinki (drewniany kościół św. Joachima) – Lanckorona.

Trasa rowerowa z licznymi dość stromymi podjazdami; wysiłek wynagradzają przepiękne widoki na Beskid Mały oraz wiatr we włosach przy zjazdach! Zaczynamy w Lanckoronie przy Rynku, dalej ul. Świętokrzyską, przed cmentarzem skręcamy w ul. Legionistów
i jedziemy ostro w dół do Brodów. Tu zaczynają się pierwsze kaplice Dróżek Kalwaryjskich – Wniebowstąpienie, a dalej Ogrojec i Pojmanie. Odpocznijmy chwilę i wejdźmy do kościoła Grobu Matki Bożej – to jedna z największych kaplic na Dróżkach. Następnie przez Most Anielski ścieżkami prowadzącymi wokół kaplic podjeżdżamy pod klasztor oo. Bernardynów. Tu ładujemy akumulatory duchowe i fizyczne. Z klasztoru udajemy się w kierunku Bugaja i Stronia. Po kilku podjazdach i zjazdach przez wieś i przepiękny las odpoczywamy przy kapliczce św. Antoniego, skąd już niedaleko do Dworu Senator. Stamtąd udajemy się w kierunku Stronia i jeśli brakuje nam już czasu, zjeżdżamy serpentynami do Leśnicy, przez most i dalej do Lanckorony; natomiast jeżeli czas i siły pozwalają – na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i główną drogą jedziemy w kierunku Zachełmnej. To dość długi podjazd z pięknym widokiem na Lanckoronę, Skawinki i Kalwarię Zebrzydowską. Dalej czeka nas zjazd do Skawinek, po drodze mijamy malowniczą kapliczkę Dzwonek oraz drewniany kościół pw. św. Joachima. Dojeżdżając do głównej drogi, skręcamy w lewo, a na rozwidleniu w prawo i rozpoczynamy ostatni już podjazd pod Lanckoronę – ulicą Tondyry, a następnie ulicą Palecką.

AUTOR: Ewa Klimala

Trasa dodana przez użytkownika Ekoturystyka na portalu z ciekawymi trasami w pobliżu Traseo.pl

dystans (km) wysokość m n.p.m.