Nowa Góra (902 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt Pienin Właściwych i najwyższy szczyt Pienin Czorsztyńskich. Ma charakterystyczny kształt ostrego stożka i wyraźnie wyróżnia się na tle innych szczytów Pienin. Nie znajduje się w głównym grzbiecie Pienin, lecz w kierunku na południe od niego, oddzielony przełęczą Czerniawa (800 m n.p.m.). Podstawa szczytu znajduje się na wysokości ok. 730 m n.p.m. Zbudowany jest z twardych wapieni zaliczanych do serii pienińskiej. Od zachodniej strony jego stoki opadają do głębokiej doliny Kirowego Potoku (dopływ Macelowego Potoku), od wschodniej do wąwozu Za Kocioł (odgałęzienie Wąwozu Szopczańskiego).
Jest całkowicie zalesiony, ale u jego podstawy po południowej stronie, w głównym grzbiecie, znajdują się duże polany: Czerniawa i Toporzyskowo. U podnóży po stronie południowej również znajdują się polany zwane Nowe.
Nowa Góra znajduje się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego i nie jest udostępniona turystycznie. Nazwa pojawiła się na mapach już w 1822. Ciekawa flora. M.in. stwierdzono tutaj występowanie takich rzadkich w Polsce gatunków roślin, jak: ostrożeń głowacz, dwulistnik muszy, oset pagórkowy i kokorycz żółtawa.
Źródło: Wikipedia